Slupky od citrusových plodů nevyhazujte – Teď v létě vám pomohou třeba odlákat hmyz!


Loupete doma často pomeranče, mandarinky nebo si vymačkáváte citron do pití? Jak naložíte se slupkami od citrusových plodů? Můžete je skvěle využít. 

Slupky od citrusových plodů nevyhazujte – Teď v létě vám pomohou třeba odlákat hmyz! 

Máte rádi citrusové plody, a když oloupete pomeranč nebo mandarinku, slupky vyhodíte? Víte, že děláte obrovskou chybu? Slupky od citrusových plodů můžete dále využít. Při úklidu, při vaření a v létě se vám budou hodit třeba jako přírodní repelent a odpuzovač dotěrného hmyzu. Slupky od pomerančů, mandarinek ale i od citronů, limetek nebo grapefruitů už nevyhazujte a naučte se s nimi dále pracovat. Prozradíme několik skvělých tipů, jak s nimi naložit. 

citrusové plody

Využití na zahradě 

Začátek léta sebou přináší více práce na zahrádce, péči o úrodu a záhonky s kytkami, ale i věčný boj s hmyzem. Právě většině druhů hmyzu ale citrusové plody vůbec nevoní, látky obsažené v citrusových plodech i jejich slupkách hmyz odpuzují. Tak toho využijte. Kůru z citrusových plodů můžete zasekat a nechat vylouhovat ve směsi vody a bílého octa. Vytvoříte si skvělý přírodní repelent bez chemie. Kousky čerstvé ale i nasušené kůru můžete rovněž umístit po bytě, přesně v místech kudy se k vám hmyz může dostat. Pokud bojujete s moli, pověste kůru vloženou do malých pytlíčků i do špajzu nebo do skříní s oblečením. Navíc si nádherně provoníte byt příjemnou svěží vůní. Citrusové slupky můžete přidávat i do kompostu a pak s nimi hnojit rostliny. Budou překvapivě dobře růst. 

čerstvý citron

Využití v domácnosti 

S citrusovými slupkami můžete i vařit. Když je přidáte do jídel nebo moučníků, získáte lepší chuť i aroma vašich oblíbených pokrmů. V domácnosti je lze ale využít i ještě jedním způsobem. Slupky od citrusových plodů totiž můžete využít i při čištění koupelny nebo kuchyně. Nechte je ale řádně vylouhovat v octu nebo ve vodě. V kombinaci s jedlou sodou pak vytvoří výborný a účinný čistit na skvrny v domácnosti i mastnotu v kuchyni. Strouhanou a nasušenou kůru si můžete klidně i schovat a používat ji pak můžete dále dle potřeby kdykoliv.