Proč jezdí vodáci na Vltavu a mají ji raději, než moře


Naše země nemá přístup k moři, a toto je zřejmě také důvod, proč se mnoho rekreantů v době dovolených obrací směrem k Jadranu, k Baltu, k Černému moři, na francouzskou Riviéru a do dalších oblastí včetně těch nejexotičtějších. Dovolená u moře je báječná, je tu ionizovaný vzduch, prosycený mořskou solí, a atmosféru příbojových vln nemůžete zažít nikde jinde. Moře ale není všechno, například tu nezažijete nádherné výhledy do krajiny z větších výšek, což je možné například na horách, https://www.sreality.cz/hledani/prodej/pozemky%3Fregion%3DBarto%25C5%25A1ovice%2520v%2520Orlick%25C3%25BDch%2520hor%25C3%25A1ch%26region-typ%3Dosmm a zároveň u moře nelze prožít báječný pocit při jízdě na kánoi tekoucím vodním tokem. Plavba na kánoi, na kajaku nebo na raftu je totiž něco, co přináší obrovské uspokojení, podobně, jako většině lidem sex.

Vltava v Českém Krumlově

Přirovnávat plavbu na kánoi k sexu je na jednu stranu poněkud nadnesené, ale je to, stejně jako sex, jeden z důvodů, jak prožít radost z pohybu, radost ze sebe sama, radost se sdílení s někým druhým a radost z výměny energie mezi vámi, jinými lidmi a okolním prostředím. A tak se stává, že nás to podvědomě táhne nikoli k moři, ale na vodu. Prostě si chceme užít nirvánu, stát se součástí prostředí a splynout tu s ním tak, abychom se cítili sebevědomí a šťastní. Napomáhají tomu i uvolněné endorfiny z fyzické námahy a ionizovaný vzduch, který je tu mnohdy intenzivnější, než u moře.

Rožmberk nad Vltavou

Vodáci se v České republice soustředí především na horní tok Vltavy, protože protéká nádhernou přírodou, je velmi svižná a zároveň je plavba po Vltavě bezpečná. Jediné dva jezy, na které si musíte dát pozor, je přepad v Rožmberku nad Vltavou a šlajsna na jezu U Liry v Českém Krumlově, který za vyššího stavu vody tvoří vodní válec, jinak jsou všechny jezy až k Boršovu nad Vltavou sjízdné zpravidla sportovními propustmi. Na Vltavu se může vypravit i začátečník a využít tu služeb půjčovny lodí Vltava cvaknise.cz, která zajistí i jejich přepravu do místa vyplutí, a vyzvedne lodě na konci plavby.